250x250.png

»

Laminování - je pokrytí povrchu tiskoviny polypropylenovou či polyesterovou fólií. Takto upravený povrch má vysokou mechanickou odolnost a dobře odolává vlhkosti a je dobře omyvatelný.

Laminace za tepla - U fólií pro laminování za tepla není třeba uvolňovat žádnou podkladovou vrstvu. Lepidlo je aktivováno teplem a aplikováno tlakem, který zajišťuje hladkou a rovnou povrchovou úpravu. Laminování za tepla není vhodné pro typické aplikace na reklamní tabule, protože vysoké teploty rozpouštějí nebo roztahují vinyl a způsobují, že inkoust začne bublat nebo „vylučovat plyn.“ Laminování za tepla je ideální pro plakáty tištěné sítotiskem či ofsetem, letáky, mapy, široké fotografie a další. Laminátory s vyhřívanými válci při aplikaci laminovací fólie zahřívají oba válce na teploty přes 100 °C.

Laminace za studena - Laminaci za studena můžeme rozdělit na suchou a mokrou. Při suché laminaci se používá samolepící fólie, která se na potištěný papír lepí tlakem pracovního válce laminátoru. Laminátory bývají jak elektrické, tak "ruční", kdy se laminovací fólie nanáší otáčením kliky. Suchá cesta umožňuje jak jednostrannou, tak oboustrannou laminaci, je však výrazně pomalejší než mokrá laminace. Jsou idelání pro předměty, jako jsou vinylové nebo solventní tisky, a jsou kompatibilní s téměř všemi tiskovými médii. Díky nízké rychlosti a vyšší ceně se tento způsob laminace používá při konečné úpravě digitálních tisků (laserových i inkoustových). Princip mokré laminace je používán zejména ve větších tiskařských provozech (ofsetové tiskárny, rotačky,...). V tomto případě fólie přímo nelepí a mezi ni a papír je ještě před tlakovým válcem nanášena vrstva disperzního lepidla. Při tomto procesu papír někdy vlhne a po laminování má tendenci se kroutit. Laminace tekutá - Tekuté lamináty jsou typické ochranné laky na bázi vody nebo solventu (průhledná povrchová úprava). Povrchová úprava na bázi vody: pro jakýkoliv materiál, který není citlivý na vodu, jako jsou (mild,hard,eco)solventní tisky. Průhledná povrchová úprava na bázi vody je bez zápachu, netoxická a neovlivňuje vlastnosti rozměrové stability ani smršťování opracovaného substrátu. Povrchová úprava na bázi solventu: pro téměř jakýkoliv materiál, ať už je citlivý na vodu nebo ne (včetně tisků na bázi vody a oleje).

 

 

 


ODVmMTNl