250x250.png

LAMINACE, VAZBY / Podrobné informace

Laminace - Pro ochranu před klimatickými podmínkami a mechanickým poškozením,také vylepšuje vzhled a je dobře omyvatelná.

ZALAINUJEME VÁM COKOLIV OD POHLEDNICE, OBRAZU, OBÁLKY JIDELNÍHO LÍSTKU AŽ PO ZALAMINOVÁNÍ FOLIE PŘED LEPENÍM NA AUTA DO VÝLOH ATD.

Laminace lesklá/matná - je pokrytí povrchu tiskoviny polypropylenovou či polyesterovou fólií. Takto upravený povrch má vysokou mechanickou odolnost a dobře odolává vlhkosti.

UV Laminace - je speciální druh laminace, která odolává UV záření, také působí proti klimatickým podmínkám a mechanickémů poškození.

Laminace za tepla - Laminování za tepla probíhá při teplotách v rozmezí 90°C - 120°C. Tepelná laminace z role je doplňkem kapsové laminace, která je omezena standardizovanym formatem A5, A4, A3. Šíře role je 104cm, a tiskoviny se laminují tak, že se papír vkládá do laminátoru a z obou stran je na něj fólie za vysoké teploty a tlaku nalaminována. Opět vzniká přesah přes papír, který se zde ořezává ručně. Typické použití: laminace mapových listů pro obecní úřady, firmy, architektonické kanceláře, a nebo například  laminace fototisků do roll-up stojanů. Maximální formát je zde omezen pouze šíří role, doporučujeme tedy max. 100cm x potřebná délka (např. 200cm, ale může být i 900cm). Délka laminovaného dokumentu je teoreticky omezena pouze návinem role (cca 200m).

Laminace za studena - Laminaci za studena můžeme rozdělit na suchou a mokrou. Studená laminace z role se aplikuje jednostraně. Laminační fólie je opět čiré pvc s vrstvou lepidla, které se už ale nemusí aktivovat vysokou teplotou a tlakem, ale stačí je jen "nalepit" na tiskovinu. Maximální šíře fólie je 160cm a délka opět omezena jen maximálním návinem materiálu (cca 50m). Tato technologie nám nabízí širokou paletu laminačních fólií (lesklé, matné, fólie s vysokým UV filtrem, ultra čiré laminace pro okenní grafiku, laminace s efektem simulace malířského plátna, podlahové laminace...)

Při suché laminaci se používá samolepící fólie, která se na potištěný papír lepí tlakem pracovního válce laminátoru.

Laminace tekutá - Tekuté lamináty jsou typické ochranné laky na bázi vody nebo solventu (průhledná povrchová úprava). Povrchová úprava na bázi vody: pro jakýkoliv materiál, který není citlivý na vodu, jako jsou solventní tisky. Průhledná povrchová úprava na bázi vody je bez zápachu, netoxická a neovlivňuje vlastnosti rozměrové stability ani smršťování opracovaného substrátu. Povrchová úprava na bázi solventu: pro téměř jakýkoliv materiál, ať už je citlivý na vodu nebo ne (včetně tisků na bázi vody a oleje). Lze je aplikovat ručně a nebo strojvě.

Vazby

Kroužková vazba (plastová, drátěná twin wire) - Klasická kroužková vazba v plastovém či drátěném provedení pro kvalitní, rychlou a přitom levnou vazbu dokumentů. Standardní barva drátěné vazby je černá, příp. bílá, stříbrná, u plastových je to černá, bílá. V případě přání jiných barev nás prosím.

Kalendářová vazba - Slouží k vazbě nástěnných kaledářů (nejčastěji měsíční či dvouměsíční typy). Vazba je založená na drátěné kroužkové vazbě (twin wire) s výsekem a očkem k zavěšení. Dozadu kalendáře je možné vložit bíle pokašírovanou lepenku (celá záda nebo pruh 10 cm).

Vazba V1 - je založena na sešití do sebe vložených dvojlistů drátěnou skobkou. Nejčastější použití je v brožurách a časopisech. Vazba V1 se vyznačuje nízkou cenou, trvanlivostí a rychlostí produkce. Norma uvádí maximální povolený počet listů v závislosti na použitém papíru o plošné hmotnosti: do 70 g/m2 nejvýše 60 listů (120 stran), nad 70 g/m2 nejvýše 44 listů (88 stran). V souvislosti s počtem stran je třeba si uvědomit, že vnitřní listy budou mít menší šířku, než stránky na začátku a na konci složky, které jsou blíže k obálce. Jednoduchá poučka o správném počtu stran je, že tento musí být dělitelný číslem 4 beze zbytku (tedy např. 20 stran, 24 atp.).

Vazba V2 - je vhodná pro použití ve vícestránkových brožurách, knihách, výročních zprávách atp. U vazby V2 je vnitřní blok složen z jednotlivých listů a dvojlistů. Blok je ve hřbetě slepen syntetickým lepidlem, zavěšen do kartonové obálky a vše je společně po třech stranách oříznuto. Obálka je většinou ve hřbetě 4× rýhovaná, dvě prostřední rýhy jsou určeny šířkou bloku, vnější rýhy jsou posunuty o 4 až 6 mm ke kraji a jsou provedeny z opačné strany, protože mají usnadňovat otevírání obálky na opačnou stranu. Norma udává, že tloušťka boku má být dle plošné hmotnosti papíru následující: do 90 g/m2 4 až 35 mm nebo 5 až 20 mm pro složky slepené ve hřbetě při skládání, nad 100 g/m2 5 až 40 mm. Jsme schopni vyrobit i vazbu od tloušťky 2,5 mm.

Vazba V3 - Jedná se o typ měkké vazby, kdy je blok sešitý skobkami shora, zavěšený do kartonové obálky se čtyřmi rýhami (bigy) a oříznutý ze tří stran. Rozsah tloušťky bloku je u vazby V3 omezen do cca 10 mm. Vazba V3 bývala doporučována zejména pro nízkonákladové neperiodické publikace.

Vazba V4 - Knižní blok je sešitý nití a potom zaklížený. Po zavěšení je brožura oříznuta po třech stranách. Tloušťka knižního bloku se pohybuje od 5 do 50 mm a plošná hmotnost papíru bývá do 100 g/m2, u šití tavnou nití do 90 g/m2.

Vazba V8 - Typickým příkladem použití vazby V8 jsou knihy a publikace, u nichž je vyžadována vyšší kvalita a trvanlivost. V8 je tuhá vazba s nekombinovaným potahem, tzv. celoplátěná vazba, kdy knižní desky jsou potaženy celistvým plátěným potahem. Má povolené další varianty:

V8a - knižní desky potažené laminovaným papírem
V8b - potažené papírovým potahem
V8c - potažené jiným potahem, například usní, imitací usně, včetně vatování desek.

 

 


 


NDExY